Jak inwestować w siebie?

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Osób z tytułem magistra przybywa, więc jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku pracy, musimy podnosić swoje kwalifikacje. Podejmowane szkolenia i studia podyplomowe to inwestycja w siebie, która naprawdę jest opłacalna.

Zanim zapiszemy się na studia podyplomowe

Ścieżkę kariery trzeba dobrze zaplanować. Jeśli na rynku pracy będziemy poruszać się bez konkretnego planu, trudno nam będzie się określić, czego chcemy. Spokojnie zastanówmy się nad swoimi potrzebami. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym. Doświadczony specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Lepiej podejmować dodatkowe szkolenia związane z ukończonymi przez nas studiami. Przekazywane na zajęciach treści będą uzupełnieniem czy uszczegółowieniem wycinka wiedzy zdobytej podczas nauki w szkole wyższej. Na dobrze dobranych studiach podyplomowych uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Może jakiś wycinek wiedzy nas interesuje, a na rynku brakuje tego typy specjalistów. Dla przykładu, psycholog może stać się specjalistą, który będzie pomagał ofiarom wypadków. Tłumacz może wyspecjalizować się w konkretnych zleceniach. Jeśli dobrze opanuje wybraną tematykę, stanie się idealnym usługodawcą dla kontrahentów. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Umiejętności współpracy z ludźmi przyda nam się zawsze, a już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wydamy się spokojni i pewni siebie, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasz wizerunek. Taka praktyczna wiedza przyda się także podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Może się okazać, że mieliśmy problemy w komunikacji, które utrudniały porozumienie ze współpracownikami, a z których nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i doskonała inwestycja w siebie. Świeżo upieczony magister nie powinien spoczywać na laurach. Nawet doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *