Jaki piórnik dla ucznia wybrać?

Dylematy, jaki piórnik dla ucznia wybrać pojawiają się co roku od nowa. Jako nieodłączny element wyprawki, piórnik szkolny stał się gadżetem wymienianym co roku, zupełnie jak podręczniki i zeszyty. Nawet jeśli nie jest zniszczony, to zwykle jest już niemodny. Zainteresowania oraz potrzeby pociech zmieniają się zresztą tak samo szybko. Nie pozostaje nic innego jak wliczyć koszt nowego piórnika szkolnego do kwoty corocznej wyprawki.

Czym odznacza się dobry piórnik?

Skoro już wydaje się pieniądze, to warto zaopatrzyć dziecko w dobry piórnik szkolny. Dobry, czyli taki, który przetrwa rok niestrudzonego otwierania i zamykania oraz zgniatania pomiędzy licznymi zeszytami i książkami. Jakie jeszcze inne cechy posiada dobry piórnik:

  • jest pojemny ale jednocześnie nie za wielki – ma pomieścić wszystkie niezbędne przybory, ale nie powinien niepotrzebnie obciążać plecaka;
  • ma wygodne i trwałe zamykanie – musi umożliwiać szybki i łatwy dostęp i zabezpieczać zawartość przed wysypywaniem się do plecaka lub na ławkę szkolną;
  • posiada odpowiednią do potrzeb dziecka ilość przegródek i schowków – tutaj zróżnicowanie dobrze dopasować do dziecięcych potrzeb. Niektórzy uczniowie lubią mieć poukładane wszystkie przybory w osobnych miejscach, a inni wolą piórnik w którym wrzucą luzem wszystkie potrzebne drobiazgi.

Piórniki szkolne z przegródkami czy w formie kosmetyczki albo tuby?

Piórniki szkolne z przegródkami są idealne dla najmłodszych pociech. Są bajecznie kolorowe, zwykle ozdobione nadrukiem bohaterów dziecięcych kreskówek. Posiadają liczne zaczepki na pisaki i kredki oraz miejsce na pióro i gumkę do mazania, poza tym są tam także kieszonki na linijki i karteczki z zapiskami. Zaczynając karierę szkolną, dziecko bardziej przykłada się do porządku w swoich szkolnych przyborach i z upodobaniem układa zawartość piórnika. Jednocześnie, mając mniej wprawy w manewrowaniu pomiędzy licznymi piórnikowymi przyborami, łatwiej znajduje te właściwe wtedy, gdy wszystko jest od razu widoczne po rozłożeniu wewnętrznych wkładek piórnika. W takim typie piórników istotne są materiały, z jakich je wykonano. Te najtańsze są plastikowe, mają klejone szwy i lekko przyszyte gumeczki. Lepiej wykonane piórniki szkolne powinny mieć poszczególne połówki obszyte tasiemkami, które wzmacniają miejsca zgięć.

Piórniki z jedną lub co najwyżej dwoma oddzielnie zamykanymi na zamek komorami są chętniej wybierane przez starszą młodzież. Również wzornictwo wpisuje się w ten trend, oferując mniej pstrokate kolory i bardziej ‘dojrzałe’ wzory i motywy. Tutaj ważny jest zamek, który powinien wytrzymać tysiące otwierań i zamykań. Materiał piórnika ma znaczenie o tyle, że jest albo nie jest modny i „fajny”, czyli podoba się lub nie.

Piórniki szkolne z wyposażeniem czy bez – które lepsze?

Od wielu lat producenci oferują tzw. gotowce, piórniki szkolne z wyposażeniem. W ich opinii ma to skrócić czas kompletowania wyprawki i obniża cenę całości. Nie do końca jest to prawdą, bowiem, w wielu przypadkach zawartość piórnika okazuje się średniej jakości, lub nie posiada tych elementów, na których akurat zależy dziecku.

Znacznie lepiej jest postawić na ładny i solidny piórnik szkolny i zapełnić go własnoręcznie wybraną wyprawką. Wówczas uda się ją dobrać idealnie do potrzeb konkretnego ucznia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *