Na czym polega pełna księgowość

ksiegowosc-biuro

Czytając czy słuchając wiadomości o przedsiębiorcach nieraz można natrafić na informacje o pełnej księgowości. Nieraz również zastanawiając się nad założeniem własnej działalności gospodarczej przyszli przedsiębiorcy zastanawiają się, czy czasem takie rozwiązanie nie byłoby dla nich najlepszą opcją. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega pełna księgowość i kto jest prawnie zobligowany do jej stosowania w swojej firmie. 

Od czego należy zacząć?

Nie zawsze jest tak, że sposób prowadzenia dokumentów oraz rozliczania swojej firmy można wybierać dowolnie. Jeśli chodzi o pełną księgowość, jest nie tylko przeciwieństwem uproszczonej, a więc prowadzonej w formie książki przychodów i rozchodów, ale też obejmuje konkretne przypadki. Prowadząc w zasadzie dowolną spółkę, trzeba posiadać sporą wiedzę na temat rachunkowości oraz z zakresu prawa podatkowego. To właśnie w przypadku spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz osób fizycznych posiadających działalność gospodarczą konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości i których przychody są nie mniejsze niż 1 200 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Obowiązek prowadzenia nieuproszczonej księgowości leży również na rolnikach, rozliczających się do tej pory na zasadzie szacunków.

Po co jest pełna księgowość?

Jej zadaniem jest staranne i bardzo sumienne prowadzenie wszelkiego rodzaju rozliczeń, jakie mają związek z firmą oraz z zatrudnianymi w niej pracownikami. Dane, jakie powstają na skutek tak prowadzonych dokumentacji, od pierwszego rzucenia okiem na nie dają pełen obraz sytuacji, w jakiej znajduje się konkretne przedsiębiorstwo. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju rozliczania jest szeroki zasięg analizy finansowej. W ramach pełnej księgowości istnieje możliwość ewidencjonowania nie tylko ponoszonych kosztów oraz osiąganych przychodów, ale również ewidencjonowania własnego majątku, a także źródeł finansowania tego majątku. W dużych firmach jest zwyczajnie przydatna ze względu na często kilka różnych źródeł finansowania.

Stan firmy w jednym miejscu

Pełna księgowość pozwala również sprawnie tworzyć różnego rodzaju raporty i zestawienia, w których można dostrzec tendencję firmy i kierunek, w jakim podąża. Za pomocą specjalnych narzędzi oraz programów  można odpowiedzieć na pytania związane ze zmianami oraz rodzajem tych zmian, można również łatwo stwierdzić, czy podjęte decyzje – na przykład o zaciąganiu kredytów –  były podjęte słusznie. Na podstawie dokumentów generowanych przez pełną księgowość widać również stan majątkowy, to, czy firma stara się spłacać swoje zobowiązania kredytowe czy na przykład je z roku na rok powiększa, czy za swoje zobowiązania oraz faktury płaci terminowo, w jaki sposób wypłaca wynagrodzenie swoim pracownikom, jak zmienia się wszystko, co związane z posiadaniem przez firmę dóbr. To właśnie na tej podstawie oceniana jest kondycja firmy.

Samodzielne prowadzenie pełnej księgowości

Ze względu na stopień skomplikowania takiej księgowości oraz na ilość i zakres wiedzy, jakim należy dysponować, pełna księgowość najczęściej rozliczana jest przez wynajmowane biura rachunkowe lub przez zatrudniane specjalnie do tego celu księgowe. Im większa firma, tym częściej można spotkać się z zatrudnieniem nie jednej, ale nawet kilku księgowych, z których każda zajmuje się innym działem tej samej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *