Wartość szkoleń. Czy to się opłaca?

Minęły czasy, gdy dyplom ukończenia studiów wyższych wystarczał, by zdobyć upragnioną pracę. Teraz przyszły pracodawca spyta o to, jakie mamy umiejętności i kompetencje. Te można zdobywać na kursach i szkoleniach. Warto więc się na nie zapisywać, by być konkurencyjnym na rynku pracy.

Jaka jest oferta szkoleń?

Obecnie oferta edukacyjna jest tak bogata, że można kończyć jeden kurs i zaczynać następny. Nie wszystkie szkolenia są jednak wartościowe. Przede wszystkim, musimy sprawdzić, kto je organizuje. Powinna to być renomowana szkoła czy instytucja, która działa nie tylko z rozmachem, ale i rozsądkiem. Tylko takie firmy szkoleniowe zatrudniają dobrych, sprawdzonych specjalistów i oferują szkolenia na najwyższym poziomie. Przed zapisaniem się na kurs sprawdźmy, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia. Jeśli zależy nam na nabyciu umiejętności praktycznych, zapiszmy się na kurs, w czasie którego uczyć nas będzie człowiek z doświadczeniem w danej branży. Lepiej iść na szkolenie rzadziej, ale z dużym entuzjazmem i poczuciem dobrze wykorzystanego czasu. Trzeba jednak wybierać tylko to, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy.

Dla osób już zatrudnionych również oferuje się wiele kursów, ale zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnych szkoleń, warto skonsultować się z pracodawcą. Być może ma on jakieś konkretne potrzeby, a nabyte umiejętności zwiększą nasze szanse na awans.

Jaki szkolenia są dla nas najlepsze?

To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Na rynku edukacyjnym dostępne są bowiem bardzo specjalistyczne, kilkudniowe szkolenia, przeznaczone na przykład dla wyższej kadry menadżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów, ale cieszą się dużą renomą, a ich ukończenie zwiększa szanse na rynku pracy. Kursy i szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru. Zanim zapiszemy się na jedno z nich, dokładnie sprawdźmy, jaki zakres wiedzy obejmuje. Lepiej bowiem szkolenia traktować jako szansę na dokształcenie się niż nabycie wiedzy z zupełnie obcej dla nas dziedziny. Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, warto doskonalić umiejętności miękkie. Do tych kompetencji zalicza się między innymi zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Umiejętności miękkie są o wiele trudniejsze do rozwinięcia, a przydają się właściwie w każdej dziedzinie życia. Szkolenia z kompetencji miękkich są szczególnie ważne w branżach i na stanowiskach polegających na pracy z ludźmi. Powinien na nie skierować pracodawca, któremu zależy na zbudowaniu dobrej atmosfery w zespole lub rozwiązaniu problemów w komunikacji między pracownikami.

Zawsze warto brać udział w szkoleniach, które będą podnosić nasze kompetencje i umiejętności. Wybierajmy tylko te kursy, które faktycznie będą dla nas korzystne i mogą zaprocentować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *